Колебаете се в какъв недвижим имот ново строителство да направите инвестиция, в жилищна сграда или в жилищен комплекс. Експертите от New Estates ще споделят с вас разликата между тях и ще ви представят техните основни предимства и недостатъци.
Прочетете повече тук!
При търсене на имот, много е важно да изясните вашите конкретни предпочитания, нужди, виждания и перспективи. Конкретизирайки пред себе си какъв имот искате да притежавате, ще се впуснете в това приключение напълно сигурни и подготвени и много по-информирано ще вземете решение за покупка на мечтания ви луксозен дом.
Най-напред ще изясним разликата между жилищна сграда и жилищен комплекс.
Съгласно ЗУТ жилищната сграда е предназначена за постоянно обитаване от домакинства и се състои от едно или повече жилища, които заемат най-малко 60 на сто от нейната разгъната застроена площ. Жилището е съвкупност от помещения, покрити и/или открити пространства, обединени функционално и пространствено в едно цяло за задоволяване на жилищни нужди.
Според вида си жилищните сгради са:
Къща – нискоетажна (от един до три етажа) жилищна сграда (свободно стояща, „на калкан“ или „близнаци“, терасовидна, редова и др.), при която всяко от жилищата има собствен вход директно от прилежащия терен. Тук се включват и сградите до три етажа с по едно жилище на етаж и общ вход от улица/двор. Тук се включват и къщите за гости и семейните хотели, в които поне 60% от площта се използва за обичайно пребиваване на лица, и отговарят на определението за къща.
Жилищен блок, кооперация – сграда с ниска (2 или 3 етажа), средна (4 и 5 етажа) или висока (6 и повече етажа) етажност и с един или повече входове с общо стълбище към отделните жилища в съответния вход. Тук се отнасят и сградите на два или три етажа с две и повече жилища на етаж. Жилищни блокове, които имат повече от един вход, и тези, които са строени по секции (стъпаловидно), се приемат за една сграда. Тук се включват и къщите за гости и семейните хотели, в които поне 60% от площта се използва за обичайно пребиваване на лица, и отговарят на определението за „Жилищен блок, кооперация“.
Сграда от смесен тип (над 60% жилищна площ) – сгради, в които повече от 60% от разгънатата застроена площ се използва за жилищни цели, а по-малко от 40% от площта – за нежилищни цели (търговски, административни и др.).
Жилището е обособено и самостоятелно от гледна точка на конструкцията място, което по първоначално изграждане или след преустрояване е пригодено за живеене, състои се от едно или няколко помещения (жилищни или спомагателни) и има един или повече самостоятелни изхода на общодостъпна част (стълбище, двор или направо на улицата), независимо от това дали има изградена кухня. Жилище, разположено на два или три етажа в една жилищна сграда, в което живее едно домакинство, се приема за едно жилище. Ако в такава сграда на всеки етаж живее отделно домакинство, всеки етаж се приема за отделно жилище.
Към жилищните сгради се включват:
Хоризонталните и вертикални комуникации (входно фоайе, стълбища, коридори, асансьори), помещения за общо ползване (за портиер, за детски колички и велосипеди, инвентар за почистване, перални, помещения за битови отпадъци, скривалища, и др.);
Придадените към жилищата самостоятелни ателиета, стаи за научна, творческа, занаятчийска или друга интелектуална дейност, които могат да бъдат разположени в подпокривните пространства. Те задължително следва да имат най-малко по една тоалетна с мивка;
Гаражите и общите паркинги;
Самостоятелни помещения или обекти (офиси, магазини, ателиета за услуги), ако отговарят на санитарните и противопожарни изисквания и са със самостоятелен вход, извън входа на жилищните етажи и общите помещения към тях.
При сгради със смесено предназначение, помещенията и обектите за нежилищни нужди задължително се разполагат под апартаментите – на партера, мецанина и ако е необходимо на следващ етаж.
Жилищни блокове се наричат къщи с повече от 6 жилища и над 3 жилищни етажа, а къщи под тези параметри се наричат жилищни сгради.
Затворените комплекси са относителна новост в жилищното строителство. В България те съществуват от около десетилетие насам, но въпреки това вече се радват на голям интерес.
Затворените комплекси са обособени като самостоятелни обекти, с контролиран достъп на външни лица. Характеризират се с ниско етажно строителство и по-малка гъстота на застрояване. Съдебната практика доразвива понятието за жилищен комплекс от затворен тип, като приема, че за да се счита един комплекс за такъв, е необходимо да има обособени най-малко 4 самостоятелни обекта в режим на етажна собственост; да са налице и други обекти, които обслужват собствениците и обитателите.
Освен това, комплексите от затворен тип трябва да притежават просторни зелени площи, заведения за хранене, детски площадки и кътове за игри, фитнес центрове, спа, салони за красота, хранителни магазини и други удобства, намиращи се на територията на комплекса, където обитателите му могат да прекарват свободното си време, но и да са на „една ръка“ разстояние от уюта на луксозните си апартамент или къща в затворен комплекс.
В жилищната сграда много по-лесно се осъществява поддържането на общите части, като освен това и таксите за поддръжка са по-ниски.
Xapaĸтepиcтиĸaта нa жилищните сгради пpeдпoлaгa по-мaлъĸ бpoй живущи, което от своя страна дава възможност за познанства с всички съседи.
Един от най-сериозните проблеми на имотите в новопостроени жилищни сгради е, че в повечето случаи площта е твърде малка. За разлика от строителството в миналото, днес най-масови са жилищата с площ от около 50 до 60 квадратни метра. Освен това, при сградите, построени след 1991 г. е прието към квадратурата на апартамента да се описва и площта на общите части, таванските и подземните помещения, както и терасната площ. Това не се харесва на купувачите, защото заплащат повече за голяма квадратура, която на практика не е жилищна. Докато при старите сгради цената е само за квадратен метър жилищна площ. Това разминаване в реална площ и описаната такава, се долавя лесно, особено от хора, които до този момент са живели в имот, част от панелен или тухлен блок старо строителство. При съпоставяне между два апартамента – ново и старо строителство, с иначе сходни параметри, често разликата може да бъде значителна. Това обаче не изключва възможността да се открие просторно жилище с много свободно жизнено пространство в новопостроени сгради.
В днешно време голяма част от живеещите в новопостроена жилищна сграда в големия град и по-конкретно в София, са изправени пред предизвикателството да намерят свободно паркомясто за личния си автомобил. Така притежаването на паркомясто или гараж се превърна в предимство и в задължителен елемент от офертата за продажба както на луксозен имот, така и на тези от по-ниския ценови клас.
Животът в луксозен жилищен комплекс е уреден във всеки смисъл на думата. Обмислен е всеки детайл, който да осигурява удобство и комфорт. Обърнато е специално внимание на площта, локацията, етажността, разпределението на партаментите и пространствата в тях, екстериора и интериора, цялостната архитектура на комплекса.
Много затворени комплекси предлагат редица удобства като магазини, заведения, химическо чистене, фризьорски салони, студия за красота, фитнес зали, СПА центрове, басейни, тенис кортове, спортни зали, детски площадки, велоалеи и т.н. Обширните пространства и множеството зелени площи дават възможност за разходки и игри на открито, както и за отглеждане и разхождане на домашни любимци.
Важно е да се отбележи, че всяко жилище в затворен комплекс разполага и със собствено паркомясто или гараж, което е голямо удобство предвид сериозния проблем с намирането на място за паркиране в големите градове.
На идейно равнище с изграждането на жилищните комплекси от затворен тип се цели да се създаде не само едно спокойно и безопасно място за живеене, но и то да може да осигури максимален комфорт на обитателите му. Или с други думи казано, да се създаде „град в града“.
Голяма част от затворените комплекси се намират в покрайнините на градовете, близо до природата. Това позволява на живущите в тях да се възползват от предимствата на големия град, но и да могат бързо да се откъснат от градската среда.
Благодарение на контролирания достъп, в тях не могат да влизат външни лица, които нямат специална покана. Те разполагат както с жива охрана и пропускателен режим, така и с постоянно видеонаблюдение. Това прави живота в такъв тип комплекс изключително безопасен и защитен от всякакви криминални проявления. Фактор, който не е без значение особено за семействата с малки деца, които търсят своя спокоен лукс в нов дом.
Новото строителство съчетава в себе си качество, сигурност, модерна архитектура, стил и функционалност. Така собствениците могат да получат спокойствие, качество, модерни и красиви детайли, които са както в цялостната фасада на сградата, така и в интериора. Затворените комплекси идват и със съвременен облик на сградата, добре съчетан със заобикалящата го архитектурна среда.
Озеленяването и поддръжката на общите части в затворения комплекс, обикновено са осигурени от самия комплекс, като се наемат специализирани фирми, които да се грижат за всичко – от почистването на района, поддържане на зелените площи, грижа за пътната настилка, до ремонтирането на съоръженията в комплекса. Но това удобство значително повишава таксите за общите части в жилищния комплекс.
Тенденцията, която се наблюдава през последните години е, че хората, живеещи в столицата имат интерес да мигрират в периферните зони на града. Причини за това обикновено откриваме в няколко водещи фактора – спокойствието, по-благоприятна среда и близостта до природата, както и модерността в строителството на нови строителни проекти, характеризиращи се с ниско строителство, каквито са затворените комплекси.
New Estates е специализирана компания за продажба на ново строителство жилищни имоти, цялостна реализация на ексклузивни проекти, консултантски услуги и пазарни анализи в сферата на недвижимите имоти. Тя е част от портфолиото на Realto Group, холдинг – лидер в областта на недвижимите имоти в България с над 25 години опит.
Отчитайки развитието на новото строителство през последните години, както и стремежът за по-добро и фокусирано обслужване на своите клиенти, ръководството на Unique Estates, взе решение за създаване на нова компания, която обслужва и консултира, както купувачите, така и инвеститорите на пазара на недвижими имоти. Благодарение на натрупания опит в луксозния сегмент и дългогодишното международно партньорство с най-голямата глобална мрежа в сектора, новосформираният екип на New Estates, предоставя най-високо ниво обслужване на своите клиенти, индивидуален подход и конфиденциалност.
Екипът обслужва и консултира на професионално ниво, както купувачи, така и инвеститори. Компанията си партнира с утвърдени имена в бранша, на база техния опит, финансови гаранции и качество на техните конструкции.
New Estates е надежден партньор за инвестиции в недвижими имоти – от търсене на мечтан дом до реализиране на имот.
Не се колебайте да се свържете с нас!